- Hoşgeldiniz

Ukrayna iş adamlarının %85’i rüşvet olmadan ülkede iş yapmak zor olduğunu söylüyor

Ukrayna iş adamlarının %85’i rüşvet olmadan ülkede iş yapmak zor olduğunu söylüyor sitemize 08 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 480 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna iş adamlarının %85’i rüşvet olmadan ülkede iş yapmak zor olduğunu söylüyor

zn.ua haberine göre rüşvet, Avrupa ekonomisi için önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor. Ernst & Young danışma şirketin yaptığı araştırmaya göre menajerlerin %39’u ülkelerinde rüşvetin normal bir olgu olduğunu itiraf etti.

Yapılan araştırmaya göre rüşvet listesinin birincisi Slovenya oldu. Slovenyalı menajerlerin %96’sı rüşvet vermenin gayet sıradan bir olay olduğunu söyledi. İkinci sırada Hırvatistan (%90), üçüncü sırada ise Ukrayna (%85) yer aldı.

Slovakya, Yunanistan, Sırbistan ve Rusya’da ankete katılanların %80’i ülkelerinde rüşvetin yaygın olduğunu belirtti. Böylece adı geçen ülkelerin hepsi Kenya (%94) ve Nijerya (%89) ile rüşvet konusunda aynı seviyede yer almakta.

Rüşvetin en az yaygın olduğu ülke İsviçre oldu. İsviçreli menajerlerin sadece %10’u rüşvetin ekonomik hayatta öneminden bahsetti. Rüşvet ayrıca İskandinavya’da da pek sevilmiyor. Finlandiya ve İsveç’te %12, Norveç’te %17’lik rüşvetten bahsedilmekte. Almanya rüşvet yaygınlık oranı %30 olup, Avrupa ekonomik yolsuzluk düzeyini neredeyse ortalamış oldu.
Ernst & Young şirketi temsilcisi Stefan Gaysner, birçok ülkede bu durumun ekonomik kriz sonucunda daha belirgin hale geldiğini söylüyor. Bazı ülkelerde krize rağmen girişimciler, başarılı ekonomik göstergeleri sunmak için baskı altında kaldığını söyleyen Gaysner, dolayısıyla birçok menajerin iyi sonuçlar elde etmek için şüpheli metotları karşısında kendini tutamadıklarını düşünüyor.

Firma çalışanları, rüşvet sayesinde şirketin ekonomik durumunu iyileştirmekten şahsi bir kar elde etmemekte olduğunun altını çizen Gaysner, kendi şirketlerine ‘ayı hizmeti’ sunduklarını söyledi. ‘‘Rüşvet skandalları ilerinde firmanın geleceğine mal olabilir. Şirketler rüşvetle sadece sözde mücadele etmemeli aynı zamanda kesin şirket içi rüşveti önleme kuralları koymalı ve devamlı bu kuralların uygulamasını kontrol altında tutmalı’’

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz